Hírlevél 2025.10.22.

Az Online Munkavédelmi Hetilap mai témái:

  1. Online szekció és kiállítók a Munkavédelmi Konferencián 2025. november 4.
  2. Kémiai kockázatértékelés ingyen a leggyorsabb konferenciajelentkezőknek!
  3. Munkahelyi elsősegélynyújtó tanfolyam: 2025. november 18. (2025-ben az utolsó alkalom)
  4. Vegyen részt a 2025. évi Európai Héten: Támogassuk együtt a biztonságos és egészséges digitális munkahelyeket!
  5. Munkavédelmi Képviselő képzésről tájékoztató, idei évben utolsó
  6. Tűzvédelmi szakvizsgák Budapesten
  7. Munkavédelmi hírek
    • Nem az AI veszi majd el a munkahelyedet, hanem az, aki tudja használni
    • Használd az AI-t! – mondják a cégek, csak képzést meg előfizetést nem adnak hozzá
    • Tizenöt éve történt a vörösiszap-katasztrófa
    • Friss hírek Százhalombattáról: megszólalt a MOL, kiderült, mi történt a kigyulladt olajfinomítóban

Üdvözlettel:
Kling Péter

Munkavédelmi Konferencia 2025. november 4.

Mint minden évben, idén is megrendezésre kerül az éves Munkavédelmi Szakmai Konferenciánk, amire szeretettel várunk minden érdeklődő és tanulni/fejlődni vágyó munka- tűzvédelemmel foglalkozó kollégát.

A konferencia időpontja: 2025. november 4-e (kedd) 10:00-16:00 óráig 
Helyszín: Kós Károly Művelődési Ház (Budakalászi Faluház), 2011 Budakalász, Szentendrei út 9. (földszinti Bálterem)
Részvételi díj:
A "Nefeledd” munkavédelmi klub tagjainak ingyenes (www.nefeledd.info/klub)
Nem klubtagoknak: 28.000 Ft+áfa/fő
Online jelentkezési lap itt   

Idén is nagyon aktuális, érdekes, színes témákkal készülünk. Ízelítőül:
1. Kling Péter: Hogyan segít a Chatgpt 5 a munkavédelmi dokumentációk készítésében?
2. Sponga Csaba bűnügyi helyszínelő: A rendőrségi eljárás folyamata munkabaleset esetén
3. Novotransz Kft: A kézi anyagmozgatás ergonómiájának új lehetőségei
4. Liszka Péter, UVEX Safety Hungária: Digitális védőfelszerelések
5. Konica Minolta Magyarország Kft: Dokumentált egyéni védőfelszerelés (PPE) ellenőrzés automatizáltan, megbízhatóan, visszakövethetően

Bővebb infók az előadásokról és jelentkezési lap ezen a linken.

Mivel az idei konferencián sokkal több helyünk lesz különböző eszközök bemutatására, ezért ismét meghívtuk a Tooltechnic System Kft-t, hogy állítsa ki a tavalyi konferencia végén bemutatott ExoActive aktív exoskeletont, így aki tavaly nem tudta kipróbálni az eszközt, most bepótolhatja.  Egy részlet itt tekinthető meg az aktív exoskeletonról az előző konferenciáról.
Az exoskeletonok a „Munkakörülmények fejlesztése” pályázatnak is tárgya lehetnek. A pályázatról további részletek itt olvashatók.

Szeretettel várunk minden munka- és tűzvédelemmel foglalkozó kollégát, akit érdekelnek az újdonságok és/vagy szeretne találkozni a többi kollégákkal, tudást és eszméket cserélni.
A konferencia már a facebookon és a Linkedin is elérhető eseményként. 
Kérjük ossza meg azokkal a kollégáival, akiknek Ön szerint érdekes lehet. Köszönjük!

Kiállítók és Online szekció a Munkavédelmi Konferencián

A konferencia szervezése kapcsán most több olyan téma is felmerült, amik a programba már különböző okok miatt nem fértek be, de sajnáltam kihagyni őket.
Ezért arra jutottam, hogy az idei konferenciát kiegészítjük a következő online programokkal és egy további előadóval

+ 1 előadás!

Optimaze Kft: Generatív Mesterséges Intelligencia-alapú okos asszisztensek a munkavédelemben 

  • Alexxis keretrendszer működése, felépítése, tulajdonságai
  • Használati esetek példákkal, Élő/videós demó

Online előadások

1. Fodor Ádám: Mesterséges intelligencia a munkavédelemben.
Ádám egy nagyon átfogó, elméleti alapoktól induló előadásban áttekinti a MI működési elveit, típusait és azok munkavédelmi alkalmazási lehetőségeit. Emellett tárgyalja a szabályozási, etikai és felelősségi kérdéseket, amelyek az MI bevezetésével együtt járnak, és kitekintést ad a generatív MI modellek, valamint a digitális iker technológiák gyakorlati hasznosítására. Az előadás rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia nem helyettesíti, hanem kiegészíti a munkavédelmi szakember munkáját, új eszközöket biztosítva a megelőzés és az ellenőrzés területén.

Sajnos Ádám egyéb elfoglaltsága miatt végül a személyes előadást nem tudtuk összehozni, de mivel az összeállított előadás anyag Önmagában is nagyon informatív, jól megalapozza a többi előadó mondandóját, ezért a jelentkezőknek előzetesen elküldjük ezt az anyagot, és a konferencia után pedig felvesszük Ádám előadását, és kiküldjük a résztvevőknek.

Berencsi Bence (Saaco Kft):
 Gépek biztonsági előírásainak aktuális változásai
A december elején várható szabályváltozások miatt ezt az előadást webinárium formában, decemberben fogjuk megtartani, a konferencia résztvevőknek ingyenesen. Fő témák:
1.     Új géprendelet
2.     Aktuális változások a gépbiztonsági szabványokban (általános gépbiztonság, burkolat reteszelések, biztonsági berendezések elhelyezési szabályai, robotcellák, és ami addig még alakul!)
beConnected Consulting: LOTO Energiakizárás & Váratlan indítás megelőzése
1.     vonatkozó jogi előírások ipari gépeknél (CE és munkavédelem)
2.     a gépdirektíva és az EN ISO 14118 kapcsolata és szerepe
3.     a "LOTO" és a "LOTOTO" szabvány fő üzenete
4.     a LOTO rendszerekben alkalmazott speciális eszközök (ezeket a konferencián kiállítjuk)
ACE egyesület: EMC követelmények az ipari robotcellákben
2025.11.28. Részletek itt olvashatók.
A konferencián feliratkozók számára díjmentes!

Festool/Tooltechnic System Kft.:  Aktív exoskeletonok 

  • A tavalyi konferencián egy csúszás miatt a  Festo exoskeleton bemutatását sokan már nem tudták megvárni, ezért ismét meghívtam a Festool Kft képviselőjét, aki kiállítóként a szünetekben most kipróbálási lehetőséget is biztosít az érdeklődőknek. Ezért az idei konferencia résztvevőinek kiküldjük a Festool tavalyi előadását.
     

Kiállítók:
Mivel most bőven van helyünk, lehetőség van az előadásokon bemutatott és egyéb érdekes eszközök kipróbálásra is

  • Novotransz Kft: Vontatósegédek, szintetikus lánc, különböző üzemen belüli praktikus emelési és anyagmozgató eszközök
  • Konica Minolta: FORXAI Mirror Mesterséges intelligenciával támogatott egyéni védőeszköz ellenőrző berendezé, gépi látási technológiák
  •  
  • Festool/Tooltechnic System Kft.:  Aktív exoskeleton 
  • beConnected Consulting:    a LOTO rendszerekben alkalmazott speciális eszközök
  • Emcrem Kft: Okos defibrillátor gyakorlati bemutató 
  • Kling Munkavédelmi Kft: Biztonsági adatlapok feldolgozása, tűzvédelmi szakvizsga orosz nyelven.

Kémiai kockázatértékelés ingyen a leggyorsabb konferenciajelentkezőknek!

Biztonsági adatlapból készítve, félig automatikusan, egy erre készített szoftverrel.
Múlt heti hírlevelemben már említettem, hogy nemrég készítettem egy programot, ami biztonsági adatlapokból kigyűjti a kémiai kockázatértékeléshez szükséges adatokat (pl. H mondat, expozíciós határérték, stb).
Ennek segítségével elképesztő hatékonysággal, szuper gyorsan el lehet (elő lehet) készíteni a vegyi anyagok kémiai kockázatértékelését.
Szeretném még valós igényeken tesztelni a program működését, ezért most felajánlom, hogy a 2025. november 4-ei budakalászi Munkavédelmi Konferenciánkra érkező első harminc jelentkezőnek ingyen feldolgozok 80 biztonsági adatlapot.
(Ennek hogyanjáról, teendőiről külön visszaigazolást küldünk Önnek a konferenciára való jelentkezése után.)
Figyelem: már csak 14 jelentkező élhet ezzel a lehetőséggel!
A program/szoftver működésének leírása itt érhető el, egy minta pedig itt megtekinthető
Akik már korábban jelentkeztek a konferenciára, ők - természetesen – szintén megkapják ezt a lehetőséget, nemsokára értesítjük őket a teendőkről.

Munkahelyi elsősegélynyújtó tanfolyam: 2025. november 18., idei utolsó

Ha Ön munkavédelmi szakember és Önnek is vannak olyan ügyfelei, akiknél nincs (vagy nem elegendő számú a) képzett munkahelyi elsősegélynyújtó, kérjük, hívja fel a cégvezetők figyelmét a képzésre, ennek fontosságára.
Ha Ön cégvezető és vannak munkavállalói, biztosan tudja, hogy műszakonként legalább 1 fő elsősegélynyújtó képzése kötelező, ezt egy munkavédelmi ellenőrzés során jó eséllyel számon is kérik Öntől. Mi rendszeresen tartunk elsősegélynyújtó tanfolyamokat, küldje el kollégáit, hogy ez a feladat is rendben legyen.

Következő tanfolyam időpontja: 2025. november 18. (kedd)
Időtartama: 5 óra (10-15 óráig)

  • 1115 Budapest, Bartók Béla út 152/c 
  • Nem akadálymentes helyszín/terem.

A tanfolyam részvételi díja: 22.000 Ft+ÁFA/fő

Az online jelentkezési lap kitöltésével tud jelentkezni, mely itt érhető el: jelentkezési lap.
A tanfolyamról bővebb információ a weboldalunkon található.
Ha kérdése van, ügyfélszolgálatunk a 30/8943-298-as telefonszámon vagy az info@munkavedelem.biz email címen tud Önnek segíteni.

Vegyen részt a 2025. évi Európai Héten: Támogassuk együtt a biztonságos és egészséges digitális munkahelyeket!

Hamarosan megkezdődik a Munkahelyi Biztonság és Egészségvédelem 2025. évi Európai Hete! Az évente októberben megrendezett héten az európai munkahelyekről érkező főbb kérdéseket, bevált gyakorlatokat és innovációkat vitatják meg a résztvevők. További információk a 2023–2025-ös Egészséges munkahelyek kampány weboldalán találhatók.

Az EU-OSHA jelenlegi digitalizációs kampánya nem is lehetne aktuálisabb, mivel a munkavállalók 32%-a állítja, hogy egy vagy több fejlett digitális technológiát, például MI-szoftvereket vagy hordható eszközöket használ (OSH Pulse 2025).

A héten az EU-OSHA és nemzeti kapcsolattartó pontokból, hivatalos kampány- és médiapartnerekből álló hálózata felhívja a figyelmet a digitális kor kihívásaira, illetve ismereteket, eszközöket és bevált gyakorlatokat biztosít a vállalatok és a munkavállalók számára a munkahelyi biztonság és egészségvédelem javítása érdekében. További információk itt olvashatók.

Munkavédelmi Képviselő képzésről tájékoztató, idei évben utolsó

A 2025. évi utolsó Munkavédelmi képviselő képzés indul távoktatásos formában.
A Munkavédelmi képviselőknek a megválasztást követően 6 hónapon belül 16 órás alapképzésben, valamint évenként KÖTELEZŐ 8 órás továbbképzésben kell részt venni, amit munkaidőben kell megtartani.
Részletes tájékoztató anyag itt olvasható.

Tűzvédelmi szakvizsgáink

A legközelebbi szakvizsga időpontjaink: 

  • 2025. november 03-án Budapesten: 1, 2, 3, valamint 4, 12, 13, 14, 15, 16. kategória
  • 2025. november 06-án, 07-én Budapesten: 7. Tűzoltó készülékek karbantartását végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025. november 07-án Budapesten: 5. Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025. november 07-én Budapesten: 9. Beépített tűzoltó berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025. november 07-én Budapesten:   11. Beépített tűzoltó berendezéseket tervezők, a kivitelezésért felelős műszaki vezetők, valamint az üzembe helyező mérnökök - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025. november 15-én Esztergom: 1, 2, 3  kategória
  • 2025. november 19-én Budapesten: 1, 2, 3, valamint 4, 12, 13, 14, 15, 16. kategória
  • 2025.  november 19-én Budapesten8. Beépített tűzjelző berendezések kivitelezését, karbantartását, javítását, telepítését, felülvizsgálatát végzők - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025.  november 19-én Budapesten:  10. Beépített tűzjelző berendezéseket tervezők, a kivitelezésért felelős műszaki vezetők, valamint az üzembe helyező mérnökök. - ÚJ és ÚJÍTÓ is
  • 2025. december 08-án Budapesten: 1, 2, 3, valamint 4, 12, 13, 14, 15, 16. kategória

Bővebb információk, részletek, tűzvédelmi szakvizsgákról minden: ezen a weboldalon.
Jelentkezés a szakvizsgára: ezen az online jelentkezési lapon.

Van lehetőség kihelyezett tűzvédelmi szakvizsgát is tartani, bárhol az országban, tudunk menni Önökhöz. Ennek feltételeiről érdeklődjön a 70/332-8318 számon, szakvizsga vizsgaszervezők kollégánknál. Kihelyezett képzést 10 főtől tudunk tartani, és akár szombati napra is tudunk szervezni.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi számunk (Kling Munkavédelmi Kft): B/2020/000629

Munkavédelmi hírek

Nem az AI veszi majd el a munkahelyedet, hanem az, aki tudja használni
A mesterséges intelligencia nem egyik napról a másikra tünteti el az állásokat, hanem lassan, de biztosan alakítja át őket. Bár sokan tartanak attól, hogy az AI elhozza a munka világának végét, a valóság jóval árnyaltabb: a legtöbb munkakörben nem a gépek veszik át az irányítást, hanem azok az emberek kerülnek előnybe, akik megtanulják okosan használni az új technológiákat. Tovább a cikkhez.

Használd az AI-t! – mondják a cégek, csak képzést meg előfizetést nem adnak hozzá
A magyar cégek 70%-a támogatja az AI munkahelyi használatát, mégis a dolgozók 66%-a képzés nélkül marad – derül ki Török Balázs kutatásából. A kisebb cégeknél gyakoribb a napi AI-használat, sokan saját pénzből fizetnek elő, a férfiak előnyben, a nők hátrányban vannak. A szakértő átlátható hozzáférést és központi szabályozást sürget. Tovább a cikkhez.

Tizenöt éve történt a vörösiszap-katasztrófa
Magyarország történetének legnagyobb ökológiai következményekkel járó katasztrófája történt 2010. október 4-én, amikor a Magyar Alumínium Zrt. területén az iszaptároló X. kazettájának nyugati gátja átszakadt. A rendkívüli helyzet rendkívüli intézkedéseket követelt. Tovább a cikkhez.

Friss hírek Százhalombattáról: megszólalt a MOL, kiderült, mi történt a kigyulladt olajfinomítóban
Keddre virradó éjszaka előbb Százhalombatta, majd a fél ország azt figyelte, mi történtik a finomítóban. Mint ismert, lángok csaptak fel a MOL finomítójában. A videók, melyekből cikkünkben is mutatunk, szélesebesen terjedni kezdtej, miközben a szakemberek az igazi szelet is vizgyálták, vizsgálják. A MOL az üzemben keletkezett tűz kapcsán hivatalos tájékoztatást is kiadott. Tovább a cikkhez.