Letölthető oktatófilmek és segédanyagok
Az oldalon hasznos segédanyagokat talál a munkavédelmi oktatásokhoz, kockázatértékeléshez. Ha Ön is látott valahol olyan ingyenes, munkavédelmi témájú kiadványt, amit hasznosnak talált, kérem, küldje el a linket és felteszem az oldalra (természetesen ha a szerző nem ellenzi).
Hogy minél több hasznos anyag elérhető legyen, felajánlom, ha Ön küld valamilyen ingyenes anyagot (vagy a linkjét), amit fel is teszek a honlapra, cserébe választhat valamit a fizetősek közül.
Ha Ön készít egy olyan anyagot, amiről úgy gondolja, hasznos lehet a kollégáknak, de ingyen azért mégse terjesztené, annál többet dolgozott vele, a stratégiához hasonlóan díjfizetés ellenében is közzé tehetjük, keressen meg ezügyben!
Szerződésminta (foglalkozás-egészségügyi feladatok)
Korábbi hírlevelekben már írtam arról, hogy a A 18/2007. (V. 10.) SZMM rendelet 23. § szerint a szerződést kötelezően módosítani kellett (volna) 2007.08.13.-ig
"E rendelet hatálybalépése előtt – a foglalkozás-egészségügyi szolgálat és a munkáltató között – létrejött szerződést e rendelet hatálybalépésétől számított 90 napon belül a 27/1995. (VII. 25.) NM rendelet 4. §-a (1) bekezdésének c) pontjában [c) a munkakörülmények és a munkavégzés egészségkárosító hatásainak írásban dokumentált vizsgálatát a szerződésben – a helyi körülmények figyelembevételével – meghatározott gyakorisággal, vagy változás bekövetkezésekor soron kívül;] foglaltaknak megfelelően módosítani."
A rendelet hatályba lépése a kihirdetést követő 3. nap, azaz 2007. V. 13. Ettől számítva a 90 napot, tehát 2007. VIII. 13-ig kellett volna megkötniük a szolgáltatóknak a szerződéseket a fentiek szerint.
Ezek a szerződésmódosítások a legtöbb helyen nyögvenyelősen haladnak, sokszor a foglalkozás-egészségügyi szolgáltató sem tud erről a kötelezettségéről (a munkáltató meg pláne nem). Ezért egy kicsit belekontárkodtunk a foglalkozás-egészségügybe is, és készítettünk egy olyan szerződésmintát, amiben benne van a foglalkozás-egészségügyi szolgáltató összes jogszabályokban előírt kötelező feladata. A szerződésminta a linkről letölthető.
A legfontosabb táblák gyűjteménye
Somogyi Gábor kollégánk összegyűjtötte a legfontosabb táblákat a Munkamédia Tábla-CD-ről, melyre a legtöbb munkáltatónál szükség van. Ha Önnek nincs szüksége a teljes Cd összes táblájára (20.000 Ft-ért) de néhány tábla szokott kelleni, a „legfontosabb táblák gyűjtemény” -ben ezeket megtalálja. (ez egy nem nyomtatható változat)
Kérdéslista a munkavédelmi és tűzvédelmi dokumentációk felülvizsgálatához
A munkavédelmi és tűzvédelmi dokumentációk meglétének és megfelelőségének vizsgálatához összeállítottam egy kérdéslistát, ami egész jól használható a kockázatértékeléshez (legalábbis nekem). Minőségügyi szakemberek is fel tudják használni az audithoz (bár lehet, hogy ahhoz kell rajt alakítani)
Veszélyes anyagok kockázatbecslése
Somogyi Gábor kollégánk készített egy minta űrlapot, amiben legördülő listából lehet kiválasztani az anyagok különböző sajátosságait.
Egységes és átfogó megelőzési stratégia
A foglalkozás-egészségügyi célvizsgálat keretében az OMMF ellenőrzi, hogy a megelőzési stratégia kialakításában részt vett-e a foglalkozás egészségügyi szolgáltató. Ekkor többnyire kiderül, hogy nincs is stratégia. (eddig nem is nagyon ellenőrizték) Én már készítettem egy stratégiát, és hogy ne kelljen mindenkinek feltalálni a spanyolviaszt, itt közzé is teszem gondolatébresztőnek. Ha valaki fel szeretné használni, az anyag végén megtalálja, milyen feltételekkel teheti.
A HP készített egy útmutatót a számítógép-felhasználók megfelelő elrendezésű munkakörnyezetét, helyes testtartását, egészségügyi és munkavégzési szokásait ismerteti, azonkívül tartalmazza a HP-termékre vonatkozó elektromos és mechanikai biztonsági információkat. Képernyős munkahelyen oktatási segédletként jól használható.
Az anyag Somogyi Gábornak köszönhetően került fel.
Mentési terv
A Mvt.45. § (1) szerint "Rendellenes körülmények kialakulása esetére — amikor a szabályos üzemvitelre vonatkozó biztonsági előírások nem tarthatók be — a munkahely jellegére, helyzetére, kiterjedésére, valamint a veszélyforrások hatására, továbbá a munkavégzés hatókörében tartózkodókra is tekintettel mentési tervet kell készíteni, és a mentéshez szükséges személyeket ki kell jelölni."
Néhány mentési terv minta a webáruházunkban található.
Különböző hasznos segédletek
Az alábbi segédleteket a Muvapi Kft. készítette.
- Az építési munkahelyek és folyamatok munkavédelmi feladatai
- Teendők növényvédőszer mérgezés esetén
- - Teendők mérgezés esetén
- Mérgezések előfordulása
- Mérgezések táblázat - Emelőgépek üzemeltetésének követelményei
- Kémiai biztonsággal kapcsolatos munkáltatói feladatok
- Munkavédelem a mezőgazdaságban
- Villamos szabványok változása
- Munkaegészségügyi szaktevékenység
- Pedagógusok munkavédelmi továbbképzése
- Gondolatok a munkavédelem javításáról
Kockázatértékelés segédletek
- Útmutatás a munkahelyi kockázatértékelés végrehajtásához (OMMF)
- Kockázatbecslési segédlet (Európai Munkavédelmi Ügynökség)
- Kockázatelemezés a munkahelyen (Fodor József Országos Közegészségügyi Központ)
- Helyes gyakorlat a vállalatok, a szociális partnerek és a szervezetek számára (Európai Munkavédelmi Ügynökség)
- Veszély, kockázat és expozícióbecslésben használt fogalmak gyűjteménye (FJOKK)
- További kockázatértékelés kérdéslisták
Kémiai biztonsági segédletek
- A veszélyes anyagok veszélyeire/kockázataira utaló R mondatok
- A veszélyes anyagokkal kapcsolatos óvintézkedésekre utaló S mondatok
- Kockázatra utaló megjegyzések
- Veszély jelképek
- Nemzetközi Kémiai Biztonsági Kártyák (magyarul)
- Kémiai anyagok listája kezdőbetű szerint
Külföldi anyagok
- A német Finommechanikai és Elektrotechnikai Szakszervezet segédanyagai